Spis treści:
Każdemu zależy na tym by jego strona była rozpoznawalna w sieci
znajdowała się na wysokich pozycjach w wyszukiwarce, przyciągała potencjalnych klientów, czy użytkowników w Internecie. Przy czym warto pamiętać o tym, że witryna internetowa musi być jak najbardziej optymalna w działaniu. Optymalizacja strony internetowej polega na lepszym jej dostosowaniu do potrzeb. Jej celem jest najczęściej poprawa pozycji w wynikach wyszukiwania strony, zwiększenie szybkości ładowania i poprawa ogólnego doświadczenia użytkownika (user experience). Działania związane z optymalizacją strony można podzielić na techniczne i związane z tworzeniem treści na stronę.
W artykule, którym właśnie teraz czytasz skupimy się na przybliżeniu tematu technicznego
by lepiej zobrazować aspekt, dlaczego to właśnie nasza firma wyróżnia się na tle konkurencji. Istotne jest to, że strony na WordPressie różnią się od siebie w sposób znaczący, w zależności od technologii, którą programiści stosują przy tworzeniu witryny dla klienta.
Ogromne znaczenie ma dla potencjalnego użytkownika łatwość w obsłudze panelu administracyjnego, by samodzielnie był w stanie edytować treści, bez ciągłych konsultacji z agencją, której to zlecane jest wykonanie projektu. Zadaniem firmy jest stworzy
stronę internetową, która jak najlepiej spełnia oczekiwania klienta i jednocześnie odpowiada na potrzeby przyszłych użytkowników strony.
W WordPressie mamy możliwość zastosowania wielu narzędzi ułatwiających pracę
przy tworzeniu produktów, ale są też wśród nich technologie, które w pełni ułatwiają klientowi swobodne poruszanie się podczas edycji strony, dzięki czemu może ją samodzielnie modyfikować w późniejszym etapie jej funkcjonowania. Szeroki wachlarz wtyczek i narzędzi ułatwiających pracę po stronie programisty i konsumenta często może budzić wątpliwości, gdyż zastanawiamy się, które rozwiązania są najlepsze i przy tym ekonomiczne. Przybliżymy pokrótce najbardziej popularne metody stosowane przy tworzeniu stron internetowych wskazując wady i zalety danych wtyczek.
Jedną z najbardziej popularnych obecnie metod, stosowanych przy tworzeniu stron internetowych w WordPressie, jest Page builder.
Swój rozgłos z całą pewnością zawdzięcza mniejszym kosztom za witrynę wykonaną przy jej użyciu, choć na tym nie kończą się jej zalety. Page builder umożliwia proste rozmieszczenie elementów na stronie. Ponadto zaimplementowane widgety dają nam możliwość zwiększenia funkcjonalności na stronie. Wtyczka pomaga w bardzo łatwy sposób przygotować dobrze wyglądającą stronę z podziałem na dane sekcje, które mogą być dowolnie ostylowane. Kreator stron w WordPress umożliwia edycję i modyfikację strony bez znajomości pisania kodu. Dodatkowo użycie wtyczki przyspiesza programowanie i przez to pisanie kodu jest ograniczone, stąd to bardzo ekonomiczna opcja. Łatwość tworzenia pięknych projektów stron w szybki sposób przyczynił się do tego, że programiści stosują ten rodzaj technik w fazie tworzenia prototypów stron oraz stosowane są do testowania produktów na różnych urządzeniach, np. mobilnych.
Niemniej jednak zdecydowanie się na stworzenie strony przy użyciu Page buildera wiąże się z wieloma problemami i zagrożeniami.
Trzeba pamiętać że to rewelacyjne narzędzie w ogromnej mierze opiera swoje działanie i funkcjonalność witryny na wtyczce a nie na kodzie napisanym przez programistę. Budowanie całej witryny na wtyczce związane jest często ze spowolnionym ładowaniem strony co niestety jest niepożądane wśród użytkowników, którzy taką stronę będą odwiedzać i z niej korzystać.
Innym problemem jest dbałość o aktualizację wersji Page buildera by był on kompatybilny z każdą następną wersją WordPressa, ponieważ CMS’y są dynamiczne i cały czas podlegają ewolucji i modyfikacjom. Brak regularnej konserwacji narzędzia obniży w znaczący sposób funkcjonalność strony.
Kolejnym zagrożeniem, równie ważnym jest zgodność Page buildera z innymi wtyczkami, używanymi przy tworzeniu produktów. Ogromna ilość wtyczek nie funkcjonuje jednak wraz z Page builderem. Stąd też trzeba liczyć się z brakiem niektórych zastosowań na stronie, które zyskalibyśmy przy użyciu innych narzędzi WordPressowych.
W związku z dynamicznym rozwojem technologii w branży powstała masa narzędzi
które wyszły naprzeciw oczekiwaniom klientów i potrzebom użytkowników. Miały one za zadanie przeciwdziałać problemom powstałym w poprzednich rozwiązaniach, stosowanych przy procesie twórczym witryn internetowych. Jednym z nich jest wtyczka ACF-Advanced Custom Field. Patent tej metody polega na zarządzaniu polami użytkownika w panelu administracyjnym. Rewelacja polega także na tym, że można zarządzać kolejnością grup i pól w edytorze strony. Dodatkowo jesteśmy w stanie przypisać poszczególne grupy do wszystkich lub tylko wybranych typów wpisów. Samodzielnie definiujemy, które rodzaje wpisu mogą być dostępne bądź ukryte.
Następnym równie przydatnym wynalazkiem jest wtyczka Timber
bowiem umożliwia ona korzystanie z systemu szablonów Twig w WordPressie, który omówimy na koniec.
Timber w przeciwieństwie do Page buildera związany jest z pracą z kodem, toteż strona nie straci na funkcjonalności i nie wiążę się to z rezygnacją z innych dobrodziejstw wtyczek, które z całą pewnością przyczynią się do ulepszenia strony. Tajemnica timbera kryje się w łatwiejszej pracy programisty z kodem. Rozszerzenie WordPressa umożliwia pisanie linii kodu w modelu MVC ( Model-View-Controller). Pozwala to na separację warstwy wizualnej (DOM, JavaScript i style CSS) od warstwy logicznej (silnik WordPressa w PHP). Na dodatek oferuje sporą ilość przydatnych funkcji i filtrów z silnika Twig. Warto zaznaczyć integrację tej wtyczki z ACF, o którym mowa była powyżej.
By lepiej zobrazować czym jest Twig, po krótce przybliżymy jego zastosowanie.
Twig to nowoczesny silnik szablonów dla języka PHP.
Innymi słowy umożliwia pisanie znacznie bardziej wydajnych szablonów, które są łatwiejsze do zrozumienia dla programisty. Przyczynia się do tego także optymalizacja pisania kodu w PHP. Twig zapewnia komfort, gdyż może być używany jako język szablonów dla aplikacji, w których użytkownicy mogą modyfikować projekt szablonu. Jest używany także do testowania jednostkowego, zatem stanowi stabilną bibliotekę, gotową do użycia w dużych projektach. Natomiast zawarty w nim sandbox gwarantuje bezpieczeństwo, bowiem kod szablonu poddawany jest ocenie.
Reasumując, do tworzenia stron internetowych mamy masę możliwości. To od Ciebie zależy czy wybierzesz proste i ekonomiczne narzędzia, czy preferujesz bardziej rozbudowane metody, które jednak gwarantują Ci większe bezpieczeństwo i łatwiejszą ścieżkę rozwoju Twojej strony internetowej w przyszłości.
Nasza firma oferuje każdą z tych metod i wyróżnia się tym, że nie korzysta jedynie z prostych Page builderów, ale także potrafi odpowiadać na bardziej wymagające i większe projekty, które w znacznym stopniu, opierają się na wiedzy i zdolnościach wybitnych inżynierów w dziedzinie IT.
Źródła internetowe :
- https://www.flowpress.com/enterprise/should-you-use-a-page-builder
- https://umidigital.co.uk/blog/page-builders-hotel-websites/
- https://www.thecreativemomentum.com/blog/4-advantages-of-wordpress-page-builder-vs.-advanced-custom-fields
- https://wordpress.org/plugins/wp-pagebuilder/
- https://www.wpbeginner.com/beginners-guide/best-drag-and-drop-page-builders-for-wordpress/
- http://balticdev.pl/page-builder-wtyczka-ktora-musisz-miec/
- https://twig.symfony.com/
- https://aristath.github.io/blog/using-twig-in-wordpress
- https://medium.com/by-digiti/making-wordpress-great-again-with-timber-37ee60964671
- https://devolk.blog/twig-i-timber/
- https://pandify.pl/2018/01/timber-4-rzeczy-za-ktore-go-pokochalem/
- https://sarvendev.com/2017/04/timber-czyli-twig-wordpressie/
- https://wpinternals.pl/wtyczki/advanced-custom-fields-genialne-narzedzie-do-pol-uzytkownika/
- https://webwavecms.com/optymalizacja-strony-internetowej
- https://girlswhowp.com/wordpress/