Spis treści:

Google Maps – nowy plan taryfowy

Google wprowadza w życie jeden plan – Google Maps Platform. Aby móc z niego korzystać należy:
• stworzyć konto na Google Cloud Platform,
• podpiąć do niego kartę kredytową,
• wygenerować klucz API oraz zastosować go w swoich rozwiązaniach.

Od tego momentu usługi aplikacji Google Maps są podzielone na trzy produkty: mapy, trasy i miejsca. Dzięki temu korzystanie z narzędzia Google jest bardziej precyzyjne i skuteczniejsze.

Ile kosztują nowe Google Maps?

Każdy użytkownik dostaje od Google 200$ miesięcznie na pokrycie kosztów zużycia i jeżeli nie przekroczy tej kwoty, to nadal może korzystać z tej opcji za darmo. Przykładowo, w ramach darmowego abonamentu, można załadować dynamiczny widok ulicy czternaście tysięcy razy. Za każdy kolejny tysiąc (do osiągnięcia pułapu stu tysięcy) opłata wyniesie czternaście dolarów. Jeśli pułap stu tysięcy ładowań zostanie przekroczony, cena za następne tysiące spadnie do jedenastu dolarów i dwudziestu centów. Z tego powodu jest to wariant korzystny raczej dla małych firm.
Istnieje jednak możliwość ustawienia budżetu tak, że nie przekroczy on 200$, czyli korzystanie z API Google Maps pozostanie darmowe. W takiej sytuacji, jeśli limit darmowych wyświetleń zostanie osiągnięty, mapa przestanie się wyświetlać, natomiast wsparcie wciąż jest darmowe, dostępne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

W przypadku standardowych map takich jak Dynamic Maps i Static Maps za każde 1000 dodatkowych wczytań mapy, czyli po przekroczeniu 28 tys. dostępnych w pakiecie zapłacimy 7$. W przypadku firm, gdy liczba wyświetleń przekracza 100 tysięcy miesięcznie, będzie to 5,6$ za każdy tysiąc zapytań (podane ceny za tysiąc są orientacyjne). Płacimy za każde pojedyncze wyświetlenie.

W sytuacji, kiedy dane dotyczące płatności nie zostaną skonfigurowane, API Google Maps, w ramach którego mapa była użytkowana zostaje zablokowane. Mapa zniknie, a w jej miejscu pojawi się szare, puste pole. W rezultacie mapa przestaje się wyświetlać na stronie i pojawia się komunikat „Ta strona nie może poprawnie wczytać Map Google” lub „This page can’t load Google Maps correctly”. Aby nadal korzystać z Google Maps API i otrzymać darmową pulę wyświetleń w ramach abonamentu, należy mieć ważny klucz API Google Maps oraz konto rozliczeniowe Google Cloud Platform.